5 przykładów użycia tabel przestawnych

Wiele osób twierdzi, że nie ma bardziej potężnej i elastycznej funkcjonalności w Excelu niż tabele przestawne. Ja również się z tym zgadzam. Tabele przestawne dają dużo możliwości, pozwalają przygotować podsumowania i przeprowadzić analizy danych za pomocą kilku kliknięć myszką. 

To właśnie ta z funkcjonalności, które zdecydowanie musisz znać. Dlatego też lekcje na temat tabel przestawnych pojawiają się w kilku naszych kursach Excel. Poniższa lista zawiera 5 przykładów zastosowania tabel przestawnych. Sprawdź czy już z nich korzystasz w swojej pracy.

Zliczanie rekordów

Prostym zastosowaniem tabeli przestawnej jest zliczanie rekordów z tabeli. W tym przykładzie zliczamy ilość zamówień dla poszczególnych linii produktowych. Ale możesz w ten sposób podsumować dowolne inne dane. W tym celu wystarczy

  • stworzyć nową tabelę przestawną na podstawie tabeli danych
  • dodać indeks wierszy (w naszym przypadku linia produktowa)
  • dodać dowolne pole tekstowe do obszaru wartości, wtedy Excel automatycznie wyświetli liczbę elementów zamiast sumy
  • możesz też użyć pola liczbowego, ale w takim przypadku musisz zmienić rodzaj podsumowania z sumy na liczbę.
Zliczanie rekordów tabela przestawna

Wyświetlanie wartości jako udziału procentowego w całości 

W wielu podsumowaniach możesz potrzebować informacji o procentowym udziale danej wielkości w wybranym rozbiciu. Podobnie jak w poprzednim przykładzie pokazujemy podsumowanie liczby zamówień dla poszczególnych linii produktowych. Natomiast tym razem prezentujemy je jako udział procentowy w całkowitej liczbie zamówień.

W tym celu możesz zmodyfikować poprzednią tabelę zmieniając jedynie opcję wyświetlania wartości jako procent.

podsumowanie jako % sumy końcowej tabela przestawna

Podsumowanie liczby rekordów i udziału procentowego

W bardzo prosty sposób możesz zbudować podsumowanie zarówno liczby rekordów jak i udziału procentowego w całości. Możesz po prostu dodać to samo pole kilkakrotnie do obszaru wartość.

podwójne podsumowanie tabela przestawna

Lista unikatowych wartości

Możesz użyć tabeli przestawnej do szybkiego przygotowania listy unikatowych wartości. Wystarczy dodać jedynie wybrane pole do obszaru/indeksu wierszy. W ten sposób Excel przygotuje listę unikatowych wartości dla tego pola. 

Co więcej, możesz w ten sposób zidentyfikować potencjalne błędy lub literówki w opisach pola w tabeli. Będą one pokazane obok poprawnych wartości.

Lista unikatowych wartości tabela przestawna Excel

Grupuj zmienne liczbowe w  czytelne zakresy

Często chcemy podsumować dane ze względu na wybrane zakresy zmiennej liczbowej. Grupując wiek w przedziały co 10 lat: 0-10 lat, 11-20 lat, 21-30 lat, 31-40 lat ... lub wartość sprzedaży w określone przedziały np. co 1000 zł.

  • Ustaw pole liczbowe jako indeks wierszy
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję grupuj
  • Określ parametry grupowania: początek, koniec i krok.
grupowanie zmiennych liczbowych w tabeli przestawnej Excel

Znałeś te zastosowania tabel przestawnych? Jeśli nie, to przejdź do kursu Excel - Tabele Przestawne. Kurs bazuje na praktycznych przykładach i zawiera mnóstwo ćwiczeń. Dzięki temu kursowi będziesz płynnie posługiwać się tym potężnym narzędziem Excela.

Jeśli szukasz innych zaawansowanych funkcjonalności Excel, to zapraszam na kurs Excel Średnio Zaawansowany lub Excel Zaawansowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *