Codzienna praca z Excelem to przede wszystkim formuły. W swoich arkuszach używasz różnego rodzaju formuł: obliczeniowych, informacyjnych, wyszukiwania. Excel bez formuł byłby kolejną wersją notatnika do przechowywania danych w formie trochę bardziej czytelnej niż tekstowa.
Może się zdarzyć, że Twoja formuła, nad którą pracowałeś/aś tak mozolnie przez dłuższy czas nie działa tak jak powinna. Jeszcze gorzej jeśli zwraca błąd. Co wtedy zrobić? Jak sobie z tym poradzić?
Najlepiej zacząć systematycznie od odpowiedniego przygotowania danych, z którymi będziemy pracować. Kilka wskazówek odnośnie poprawnego przygotowania danych możesz znaleźć na naszej grupie Facebook. Jeśli jeszcze nie dołączyłeś/aś, to zrób to teraz.
Poznaj zasady poprawnego przygotowania danych w kursie Excel Podstawowy oraz Excel Średnio Zaawansowany.
Jednak czasem pomimo wielu starań i przygotowania danych formuły wciąż zwracają błędy. Może to być dzielenie przez zero, brak wyszukiwanej wartości w przeszukiwanym zakresie lub wiele innych. Na szczęście jest kilka funkcji, które pozwolą nam zapanować nad błędami w formułach Excela.
=CZY.BŁĄD
Jest to jedna z podstawowych funkcji informacyjnych do pracy z formułami. Bardzo przydatna szczególnie, gdy wykonujemy szereg formuł w kolejnych komórkach/kolumnach. Jeśli dana formuła korzysta z wyniku innej możesz użyć funkcji CZY.BŁĄD(wartość) w połączeniu z funkcją JEŻELI. W ten sposób możesz zapewnić, że formuła nie będzie wykonana w przypadku błędu.

=CZY.LICZBA
Zdecydowanie najczęściej budujemy formuły obliczeniowe.
Sprawdź 15 funkcji Excel, które po prostu musisz znać.
W przypadku takich formuł chcemy mieć pewność, że argumenty są liczbami. Z pomocą przychodzi nam kolejna funkcja informacyjna CZY.LICZBA(wartość). Funkcja zwraca wartość logiczną PRAWDA lub FAŁSZ w zależności od tego czy argument jest liczbą czy nie.
Funkcja jest szczególnie przydatna w przypadku, gdy pobieramy dane z zewnętrznego źródła. Często w takich sytuacjach liczby są przechowywane jako tekst. Może się też pojawić konflikt znaku separatora dziesiętnego kropka czy przecinek.

Pamiętaj, że funkcja CZY.LICZBA nie dokonuje konwersji liczb przechowywanych jako tekst na liczbę. To znaczy, że CZY.LICZBA(”123”) zwróci fałsz ponieważ argumentem jest tekst.
Sprawdź jak poradzić sobie, gdy liczba jest przechowywana jako tekst w kursie Excel Podstawowy.
=JEŻELI.BŁĄD
Najpotężniejsza i chyba najczęściej używana funkcja z całej listy. Przede wszystkim dlatego, że funkcja JEŻELI.BŁĄD(wartość; wartość_jeżeli_błąd) jest kompaktowa. Pozwala w łatwy sposób sprawdzić czy formuła zwraca błąd i jednocześnie wykonać inną czynność jeśli tak jest.

=CZY.BŁ
Funkcja CZY.BŁ(wartość) jest analogiczna w działaniu do funkcji CZY.BŁĄD(wartość). Z tym, że CZY.BŁ sprawdza jedynie czy wystąpił błąd #N/D (wartość niedostępna). Taki błąd może się pojawić przy wyszukiwaniu liczby lub tekstu, który nie występuje w przeszukiwanej tabeli.
=CZY.PUSTA
Kolejną przydatną funkcją jest CZY.PUSTA(wartość). Jak się pewnie domyślasz, działa ona analogicznie do innych funkcji z rodziny CZY.*. Funkcja CZY.PUSTA sprawdza czy komórka, do której się odwołujemy jest pusta.
Zachęcamy do używania funkcji z tej listy w formułach. Z pewnością pomogą Ci one uporać się z wieloma niespodziewanymi błędami generowanymi przez formuły. Dobrze napisana formuła, która nie zwraca błędów, znacznie poprawia komfort pracy w Excelu.
Jeśli szukasz więcej przykładów, to zapraszamy na kurs Excel Średnio Zaawansowany lub Excel Zaawansowany.